Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Artykuły

1.jpeg
2020-08-14

Budownictwo na każdą pogodę

Klimat się zmienia, a razem z nim nasze podejście do wielu kwestii. Jedną z nich jest projektowanie i budowanie domów oraz modernizowanie już istniejących. Sprawdzamy, jak branża budowlana odpowiada na zmieniające się warunki klimatyczne i wynikające z tego potrzeby.

Bezpieczeństwo to podstawa


Projektanci domów i budynków użytkowych zwracają uwagę nie tylko na ich wygląd. Podstawową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Takie połączenie skutkuje zmniejszeniem przyszłych rachunków za tzw. media, a także wydłuża okres użytkowania, w którym nie trzeba wykonywać prac remontowych. Mając na względzie powyższe, projektanci muszą się liczyć m.in. z występującymi na danym obszarze zjawiskami atmosferycznymi. W Polsce do jednych z najpopularniejszych należą burze. Te coraz częściej przechodzą w gwałtowne nawałnice z porywistym wiatrem oraz intensywnymi opadami. W budynkach najbardziej narażone na ich działanie okazują się dachy i rynny. Stąd właśnie wzrost zainteresowania płaskimi dachami. Takie pokrycie jest najlepiej zabezpieczone przed działaniem silnego wiatru. Przy coraz niższej liczbie opadów śniegu, odśnieżanie przestaje być tak dużym problemem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Interesującą opcją są także dachy w konstrukcji kopertowej, które zwykle doskonale radzą sobie z każdym wiatrem, niezależnie od jego kierunku. W spotkaniu z wichurami najgorzej wypadają nieregularne dachy wielospadowe. Budynek przed nawałnicami zabezpiecza również właściwe orynnowanie – ulewny deszcz wymaga rynien o zwiększonej przepustowości. Warto jednak pamiętać, że nawet największa, na nic się nie zda bez prawidłowego, wzmocnionego montażu. Projektanci zwracają również uwagę na otoczenie budynków. Powierzchnia wokół nie powinna być w całości utwardzana czy to przez kostkę brukową, czy asfalt. Ponadto, aby skutecznie chronić budynki przed zalaniem, niezbędna jest sprawna sieć kanalizacyjna.

Zielona i niebieska infrastruktura wspiera szarą

Pod tym hasłem kryje się szeroki zestaw elementów, które pozwalają na bardziej efektywne gospodarowanie wodami opadowymi na terenach miejskich. Zielona infrastruktura to nie tylko drzewa i krzewy w parkach i zieleńcach. To również specjalne rowy, tworzone przy ulicach oraz chodnikach, które skutecznie przechwytują i zatrzymują deszczówkę na dłużej. Kolejnymi są zielone dachy, ściany i ogrody deszczowe. Gospodarowanie wodami deszczowymi samorządy planują również poprzez stosowanie różnego rodzaju zbiorników retencyjnych (mogą być naturalne, sztuczne, podziemne). Ich obecność poprawia lokalny mikroklimat, schładza otoczenie, a także może stanowić miejsce rekreacji dla mieszkańców. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że zgromadzoną wodę można dalej wykorzystać (np. do podlewania zieleni).

Idealne warunki dla mieszkańców i środowiska

Inwestorzy poświęcają coraz więcej uwagi, aby budynki, w których mieszkają i pracują generowały jak najwięcej oszczędności. Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu jest inwestowanie w kilka różnych działań. Oto przykłady:

1. Audyt energetyczny budynku, czyli analiza techniczno-ekonomiczna dostarczająca wiedzy o tym, ile energii i na jakie cele zużywa budynek. Jednocześnie wskazuje na najlepsze rozwiązania, które będą służyły oszczędzaniu energii, a tym samym zmniejszaniu rachunków za nią. Jego wykonanie pozwala na podjęcie świadomej decyzji o zainwestowaniu w termomodernizację.
2. Wentylacja z rekuperacją, czyli system, który pozwala na dostarczanie najlepszej jakości powietrza ze wszystkich stosowanych obecnie rozwiązań w technice wentylacji. Co więcej, zanim taka wentylacja wywieje powietrze, najpierw odzyskuje z niego ciepło, co pozwala oszczędzać na ogrzewaniu. Jest to kluczowa cecha tego systemu na rzecz walki o czyste powietrze.
3. Instalacja fotowoltaiczna, która służy do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Można ją wykorzystać za darmo do zasilania wszystkich urządzeń w budynku, włącznie z ogrzewaniem. Najważniejszymi elementami instalacji są panele fotowoltaiczne. W domach jednorodzinnych zaleca się montaż hybrydowy, czyli połączenie instalacji fotowoltaicznej z innym rodzajem odnawialnego źródła energii (OZE).. Wówczas utrzymanie domu staje się jeszcze bardziej ekonomiczne i ekologiczne.
4. Izolacja termiczna ścian zewnętrznych. Najważniejsze jest, aby wybrać materiały o odpowiednich parametrach izolacyjnych, zapewniających użytkownikom komfort termiczny. Zasada jest prosta: im niższy współczynnik przewodzenia ciepła (wartość oznaczona symbolem λ – lambda), tym lepiej. Od 2021 roku będą obowiązywać nowe wymagania dotyczące warunków technicznych budynków i minimalnego współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych (oznaczany symbolem U).
5. Odpowiednia stolarka otworowa. Przez okna i drzwi ucieka nawet 40% ciepła z domu. O tym, ile dokładnie, decyduje współczynnik przenikania ciepła (oznaczany jako „U”). Kolejnym istotnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności energii cieplnej (oznaczany jako „g”). Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz. Duże znaczenie ma również liczba warstw szyb w oknach – okno trzyszybowe jest bardziej energooszczędne niż okno z szybą dwuwarstwową.
6. Pompa ciepła, czyli urządzenie umożliwiające redukcję zużycia o 80% konwencjonalnej energii na cele grzewcze. Oszczędność wynika ze zmiany konwencjonalnego źródła energii na odnawialne. Służy temu wykorzystanie ciepła zgromadzonego w otoczeniu, czyli z ziemi, wody i powietrza. Pompa potrzebuje do działania tylko dostarczenia do napędu sprężarki niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Warto podkreślić, że każde z powyższych rozwiązań, poza wymiarem ekonomicznym, ma swoje uzasadnienie ekologiczne. Im mniej wody i paliw kopalnych zużywamy, tym mniej ingerujemy w środowisko naturalne, a tym samym nie przyczyniamy się do pogłębiania zmian klimatycznych (Kliknij i dowiedz się więcej!). Potrzebę takiego działania rozumie coraz więcej obywateli i samorządów. Z myślą o miastach, które dbają o dobry klimat, powstał konkurs „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.

1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
Organizator
Partnerzy