Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Artykuły

1.jpeg
2020-09-04

Miasto przyjazne pszczołom

W Polsce żyje 470 gatunków pszczół, ale blisko 222 są zagrożone wyginięciem! A to właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności i zachowanie bioróżnorodności. Tym wyjątkowym owadom brakuje miejsc, gdzie mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. Możemy pomóc im przetrwać – również w miastach!

Bezcenne pszczoły

Czy wiesz, że blisko 80% roślin, które występują w Polsce, jest zapylana przez pszczoły? Gdyby nie one, rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% żywności na świecie, jest zapylanych właśnie przez pszczoły. A nasionami i owocami roślin owadopylnych żywią się również inne zwierzęta. Bez nich nie mogłaby być zachowana bioróżnorodność. I oczywiście – bez pszczół nie byłoby przepysznego, zdrowego miodu, a także innych produktów, takich jak wosk czy pierzga. Na całym świecie do grupy pszczół należy ponad 20 tys. gatunków owadów. Znajdziemy je na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą, jednak ich liczebność maleje. Jak temu zapobiec?

Więcej pasiek

Od kilku lat miejskie pasieki zyskują na popularności, a posiadanie pszczół w mieście staje się powodem do dumy. Najważniejsze, aby przestrzegać kilku zasad. Dobrym miejscem na usytuowanie uli jest zarówno przydomowy ogród, ogródek działkowy czy też płaski dach. Jednak nie jest rozsądnym pomysłem ustawianie miejskich uli na balkonach bloków czy wieżowców. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo ludzi, jak i owadów, pasieczysko musi być zabezpieczone przed dostępem nieuprawnionych osób. Odległość pasiek od szkół, przychodni, domów opieki czy innych obiektów użyteczności publicznej musi wynosić co najmniej 150 metrów, a także minimum 10 metrów od uczęszczanej drogi publicznej lub granicy nieruchomości. Jeśli to niemożliwe, wystarczy 4-metrowa odległość, pod warunkiem zbudowania ogrodzenia lub stałej przeszkody wysokiej na minimum 3 metry. W przypadku uli stawianych na dachach budynków musi być zachowany dystans co najmniej 10 metrów od otworów okiennych.

Pszczela „stołówka”

Wraz z rosnącą liczbą miejskich pasiek, potrzebne są również większe pasieczyska, czyli miejsca, z których pszczoły pozyskują pokarm. Kiedyś były to przede wszystkim ogródki. Obecnie pasieczyska coraz częściej są urządzane na dachach kamienic, urzędów czy nawet galerii handlowych i centrów rozrywki. Kolejnym, bardzo ważnym działaniem, które wspomaga ochronę owadów zapylających, jest zakładanie łąk kwietnych, o których pisaliśmy już przy okazji tematu związanego z tworzeniem wysp chłodu (kliknij tutaj). Coraz popularniejsze staje się także tworzenie miejskich sadów edukacyjnych. Sadzi się w nich różne odmiany i gatunki drzew i krzewów owocowych, również tych, które w ostatnich latach straciły na popularności. Ponadto prowadzone są w nich zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Rola samorządów, również tych miejskich, w stwarzaniu przyjaznych dla pszczół warunków jest bardzo ważna. Na szczęście rośnie liczba miast, które w swoich planach budżetowych i strategiach rozwojowych wpisują działania na rzecz ich ochrony. Te, których projekty już odniosły sukces, mogą pochwalić się nimi w naszym konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.

1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
7.jpeg
8.jpeg
9.jpeg
Organizator
Partnerzy