Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Artykuły

2.jpeg
2020-07-31

Miasto z klimatem dla seniorów

Lato bywa równie piękne, co uciążliwe. Zwłaszcza w mieście i w szczególności dla seniorów, którzy źle znoszą wysokie temperatury. Dlaczego miasto, jest bardziej upalne niż inne tereny i co można zrobić, aby ulżyć ich najstarszym mieszkańcom?

Koszmar nocy letniej


Duża ilość dróg i budynków, zmniejszanie liczby zieleni i terenów zielonych, jak również zmiany hydrologiczne, sprawiają że miasta charakteryzują się wyższymi temperaturami zarówno od terenów wiejskich, jak i podmiejskich. Do powstawania tzw. miejskich wysp ciepła, przyczyniają się też liczne źródła ciepła (np. zakłady przemysłowe, ruch samochodowy) oraz wysoka zabudowa, która blokuje swobodny przepływ powietrza. Do tego dochodzi duża ilość materiałów takich jak beton czy asfalt, które pochłaniają promieniowanie słoneczne, a następnie oddają ciepło w nocy i tym samym urudniają sen. Dodatkowo urządzenia chłodzące, które mają nas ratować w takich sytuacjach, również produkują ciepło. Problem ten widać szczególnie wyraźnie w   miastach o dużej gęstości zaludnienia, czego przykładem jest Warszawa. Różnica temperatury między Śródmieściem, a peryferiami stolicy sięgała przed kilkoma laty między 7-8°C, a nawet do 10°C przy bezwietrznej pogodzie.

Senior kontra upał

Na domiar złego wzrostowi temperatury towarzyszy zwiększona koncentracja zanieczyszczeń powietrza. Oba te zjawiska nie sprzyjają naszemu zdrowiu i ogólnemu samopoczuciu. Dla osób starszych, mogą się one okazać tragiczne w skutkach. Omdlenia, obrzęki, wyczerpanie – to tylko niektóre objawy, które świadczą o przegrzaniu i/lub odwodnieniu organizmu. Do najbardziej niebezpiecznych efektów upału należy udar cieplny. Należy pamiętać, że stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia. Wśród objawów zdrowotnych udaru cieplnego pojawiają się: duszność, gorączka powyżej 40°C, osłabienie, majaczenie, napady drgawkowe, przyspieszenie tętna i oddechu, a nawet utrata przytomności. Sytuację seniorów pogarsza fakt, że z wiekiem zanika wyraźne odczuwanie pragnienia, dlatego są oni szczególnie narażeni na odwodnienie. Mając to na względzie, warto przypominać osobom starszym o konieczności picia chłodnych napojów w upalne dni i przestrzegać ich przed przebywaniem na słońcu.

Wyspy chłodu dla lepszego jutra (nie tylko) seniorów 

Trudno oszacować, w jakim wymiarze fale upałów będą dla nas odczuwalne za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Wiemy jednak, że już teraz możemy przeciwdziałać ich negatywnym skutkom, również w miastach. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez tworzenie tzw. wysp chłodu, które służą niwelowaniu zjawiska miejskich wysp ciepła. Ich podstawowym elementem jest zielona infrastruktura, czyli drzewa, zieleńce, a nawet trawniki i pnące rośliny. Te ostanie mogą porastać pionowe elementy szarej infrastruktury , takie jak betonowe ściany budynków, przystanki komunikacji miejskiej, słupy i ekrany akustyczne. Ponadto zamiast trawników doskonale sprawdzają się łąki kwietne, które zamiast chłonąć wodę, zachowują wilgoć w glebie. Ich zaletą jest również fakt, że nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ kosi się je tylko dwa razy do roku. Sadzenie młodych drzew i pielęgnacja tych, które rosną od kilku pokoleń, odgrywa kluczową rolę w procesie zmian wysp ciepła w wyspy chłodu. Zielone korony drzew nie tylko dają cień, ale jednocześnie pochłaniają dużo więcej ciepła niż jakikolwiek parasol czy markiza. Ponadto drzewa doskonale zapobiegają przesuszeniu powietrza. Drzewo dostarcza wodę do wszystkich swoich gałęzi i liści, nawet tych znajdujących się na wysokości 100 metrów. Dalej woda ta wyparowuje do atmosfery, co ochładza temperaturę powietrza. Przykład: duży klon srebrzysty może wyparować ponad 265 litrów wody w ciągu jednej upalnej godziny. A skoro o wodzie mowa… Obecność wody zwiększa wilgotność powietrza i sprzyja jego oczyszczaniu. Dlatego warto, aby w miejskich parkach, zieleńcach i na skwerach pojawiały się fontanny, kurtyny wodne, a nawet stawy. Potrzebę tworzenia miejsc, w których zielona i niebieska infrastruktura dominuje nad szarą, dostrzega na szczęście coraz więcej polskich miast.

Z myślą o tych, które zrealizowały już inwestycje między innymi z tego zakresu, powstał konkurs „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Dzięki takim działaniom w miastach żyje się lepiej nie tylko seniorom, ale nam wszystkim

2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
Organizator
Partnerzy