Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Razem poprawiamy komfort życia w miastach
Dążymy do neutralności klimatycznej
Doceniamy Miasta z Klimatem - weź udział w konkursie!

Artykuły

4.jpeg
2020-09-11

OZE dla lepszego klimatu

Wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, a jednocześnie rośnie poziom zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też warto zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii (OZE). Sprawdziliśmy, jak można je wykorzystywać w miastach.

Mikroinstalacje „na słońce” i „na wiatr”

W miastach przybywa mikroinstalacji OZE. Do najpopularniejszych należą małe panele fotowoltaiczne, które są wykorzystywane m.in. do zasilania parkometrów, oświetlenia znaków drogowych, reklam i przystanków. Kolejnym przykładem jest zasilanie ogniwami fotowoltaicznymi samoobsługowych stacji rowerów miejskich i ich komputerów pokładowych. Dobrze sprawdzającym się duetem jest połączenie paneli fotowoltaicznych z mikroinstalacją wiatrową, wykorzystywane np. do zasilania latarni miejskich. Mikroinstalacje wiatrowe to małe turbiny o poziomej lub pionowej osi obrotu. Przy ich instalowaniu bardzo ważna jest lokalizacja. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu konfiguracji budynków jako elementu, który może przyspieszyć strumień powietrza, można osiągnąć lepszą efektywność.

Modne fotowoltaiczne ławki

Wprowadzając odnawialne źródła energii do miejskiej przestrzeni, uwzględnia się także zachowanie odpowiedniej stylistyki i estetyki. Dowodem na to, że OZE może być równie efektywne, co efektowne są ławki fotowoltaiczne. W polskich miastach cieszą się one coraz większą popularnością. W takie rozwiązania inwestują osoby prywatne, firmy, ale również samorządy. Dzięki temu rośnie liczba miejsc, w których wszyscy mogą np. doładować baterię w swoim telefonie czy laptopie – bez konieczności wracania do domu lub biura po własną ładowarkę. Nowsze modele ławek posiadają wyświetlacze i komunikaty głosowe. Dzięki tym funkcjom można wykorzystać je m.in. do prezentacji rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.

„Słoneczne” dachy

Stosowanie fotowoltaiki na większą skalę możemy obserwować przede wszystkim na dachach budynków. Te należące do szkól, uczelni, pływalni, bibliotek czy akademików bardzo często są dobrym miejscem do instalowania paneli fotowoltaicznych. Coraz częściej możemy je spotkać także na budynkach przemysłowych, biurowcach, na wiatach stacji benzynowych czy myjniach samochodowych. Opłacalność takiej inwestycji zależy przede wszystkim od azymutu dachu. Kąt nachylenia nie stanowi zwykle przeciwwskazania dla instalacji. Można go dostosować za pomocą stelaży, a przy większych możliwościach finansowych — zamontować system trackingu. Dostosowuje on kąt nachylenia panelu do linii przemieszczania się Słońca. Warto jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, czy pobliskie budynki i drzewa nie będą zacieniać paneli. Poza panelami PV ciekawym i bardzo wydajnym rozwiązaniem są moduły BIPV. Co to takiego? BIPV to moduły fotowoltaiczne, które są przeznaczone do integracji z budynkiem. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnie stosowanych materiałów budowlanych, które są wykorzystywane w pokryciach dachowych (dachówka solarna) czy elewacji (szkło solarne).

OZE dla transportu i domowego ciepła

Z myślą o zmniejszeniu emisji spalin miasta stawiają na zrównoważony transport. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.  OZE są wykorzystywane również w tym zakresie. Przykładem są wspomniane już wypożyczalnie rowerów miejskich. Kolejny to stosowanie napędów hybrydowych w autobusach miejskich czy elektrycznych w samochodach użytkowanych w ramach car sharingu. Na tym jednak nie koniec świadomego korzystania z OZE. Co jakiś czas uruchamiane są rządowe programy wsparcia, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na zastosowanie OZE we własnym domu. Tam, gdzie nie jest możliwe podłączenie ciepła sieciowego, można uzyskać dotację na zamontowanie nowoczesnego kotła na biomasę (np. pellet) lub na instalację pompy ciepła. W ramach programu „Mój prąd” właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie dla zakupu i instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z fotowoltaiki przynosi duże oszczędności zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim. Własny prąd można wykorzystać m.in. do ogrzewania wody.

Odnowić przyrodę wokół nas

Efektywne stosowanie OZE w miastach wymaga poszukiwania nowych i coraz bardziej różnorodnych rozwiązań. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza wymaga harmonijnego działania prawnego, technicznego i finansowego. Aby to osiągnąć potrzeba wielu mniejszych kroków. Podjąć je może każdy z nas. Samorządy, które z sukcesem wprowadziły już w życie działania w tym zakresie, mogą pochwalić się nimi w naszym konkursie „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. To od takich projektów i zaangażowania każdego z nas zależy, jak będzie wyglądać nasz świat. I to już wkrótce.

1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
Organizator
Partnerzy